
Tahiti Táncklub

Hungary
A légzéstechnika hatásai
A tahiti tánc sajátos légzéstechnikája, hogy a táncos, miközben hasizmait megfeszíti és a csípő előrebillen, belégzést végez. Orvosi szakirodalom ezt a légzést „fordított hasi légzés” néven tartja számon.
Általában a belégzés két izomcsoport mozgása révén történik. A bordaközi izmok összehúzódnak, ez által az addig előre-lefelé lejtő bordák vízszintessé válnak, a mellkas megemelkedik, valamint a rekeszizom összehúzódik, kupolája a hasüreg felé lelapul, és ennek a két mozgásnak a hatására megnő a mellkas térfogata.
Annak, hogy belélegzés közben a táncos megfeszíti a hasizmait, több következménye is van. Mivel a bordák nem tudnak annyira megemelkedni mint az a szokásos lélegzés közben történik, mert a hasizmok lehúzva tartják a bordákat, a belélegzés nagyobb részt a rekeszizom összehúzódása révén jön létre. Ez azt jelenti, hogy a mellkasba tóduló levegő a hasüreg felé kap helyet. Azonban mivel a hasizom meg van feszítve, a hasüreg nem képes a levegőnek helyet adni, mert elől a megfeszített hasizom, hátul a csontozat nem engedi a térfogatnövekedést. Ennek eredménye, hogy belégzéskor csak a hasi szervek összenyomása révén tud a mellkas – és benne a tüdő – térfogata növekedni.
Máj és vese véráramlását javító hatás
Ez erőteljes masszázst jelent a hasüregben lévő összes szerv számára. Legintenzívebben a májat és a veséket éri ez a hatás, mivel ezek közel fekszenek a rekeszizomhoz, minden belégzéskor kissé kinyomódik belőlük a vér, kilégzéskor fokozottan beáramlik, mivel felszabadulnak az összenyomás alól. Ez a fokozott véráramlás méregteleníti a veséket és a májat, ezen keresztül az egész szervezetet, mivel ezek a fő méregtelenítő szerveink.
Bélműködés kiegyensúlyozó, bélgyulladáscsökkentő hatása
A hasüregnek ez a ritmikus belső masszírozása természetesen a beleket, a hasi nyirokcsomókat, a nyirok és vérereket is érinti. A bélfal ilyen finom masszírozása enyhíti a székrekedést, és javul a bélfal vér és nyirokáramlása is. A jobb nyirok-és vérkeringés segíti a bélfal regenerálódását, javul a táplálékok felszívódása is, és ezért a krónikus bélgyulladások is csökkennek.
Gyulladáscsökkentő hatás a kismedencében
Hasi és deréktáji fájdalmaknak sokszor nehezen meghatározható oka a méhkörüli kötőszövetek krónikus gyulladása. A belső masszázs vér-és nyirokáramlást javító hatása ezeket a gyulladásokat is csökkenti. A jobb nyirok-és véráramlás eredményeképpen csökkennek a menstruációs, premenstruációs fájdalmak is.
Vérnyomáscsökkentő hatás
Megfeszített hasizom mellett történő belégzéskor a mellkasban is túlnyomás keletkezik, kis mértékben összenyomódik a szív, illetve a kis túlnyomás kiterjed a nyaki erekre. Mind a szívben, mind a nyaki ütőérben vannak nyomásérzékelő területek, amelyek ilyenkor jelzést kapnak a túlnyomásról. Amennyiben ezek a receptorok rendszeresen emelkedett vérnyomásról küldenek jelzést a vérnyomásszabályozó központ felé, a központi szabályozás a vérnyomást csökkentő utasítást fog adni a szervezet felé. A máj és a vese jobb működése is vezethet az emelkedett vérnyomás csökkenéséhez, láthatjuk tehát, hogy a fordított hasi légzés több módon is segíti a vérnyomás normalizálását.